GÜMRÜKLER MUHAFAZA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AKARYAKIT KAÇAKÇILIĞIYLA MÜCADELE ÖZEL EKİP ÇALIŞMALARI

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyetlerini yürüten Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Özel Ekibince akaryakıt ve akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığıyla mücadeleye yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

23 Eylül 2022

 
Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyetlerini yürüten Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Özel Ekibince akaryakıt ve akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığıyla mücadeleye yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.
7318 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile Bakanlığımız koordinesinde akaryakıt ve akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığını ve buna bağlı kamu zararını önlemek, haksız rekabetin önüne geçerek yasal çalışan işletmelerin haklarını korumak amacıyla Bakanlığımız ekiplerince özverili bir çalışma yürütülerek piyasada usulsüz faaliyet yürüten 13 akaryakıt dağıtım şirketi ve bağlantılı çok sayıda bayinin usulsüz faaliyetleri ortaya konulmuştur. Bu şirket ve bayilerin ilgili kurumlar nezdinde detaylı olarak araştırılarak  mükellefiyetleri sonlandırılmış ve lisansları iptal edilmiştir.
 
Bu alanda yürütülen çalışmalar sonucunda,  giderlerini olduğundan daha yüksek göstererek devlete ödenmesi gereken vergilerini düşürmek isteyen mükelleflere fatura temininde artış gözlenmesi üzerine bu amaçla faaliyet yürüten bayiler, Akaryakıt Kaçakçılığyla Mücadele Özel Ekibince mercek altına alınmıştır.
 
Yapılan çalışmalar neticesinde, EPDK lisanslı 39 bayinin sahte fatura düzenlediği, hiçbir gerçek faaliyeti olmadığı halde piyasaya 5 ayda toplam 2,6 Milyar Türk Lirası tutarında sahte fatura sürdükleri tespit edilmiştir.
 
Tespit edilen usulsüzlüklere yönelik ilgili kurumlara hemen bilgi verilmiş ve bu kurumlarca 39 bayi hakkında Vergi Usul Kanununun 160/A maddesi gereğince mükellefiyetlerinin sonlandırılıp EPDK lisanslarının iptal edilmesi  ve firmaların vergi incelemelerine sevk edilmelerine yönelik çalışma başlatılması sağlanmıştır.
 
5 ayda 39 firma tarafından piyasaya sürülen sahte akaryakıt faturalarının yaklaşık 1 milyar Türk Lirası kamu zararına neden olduğu tespit edilmiştir.
 
Söz konusu kamu zararının tazmini ve ilgililere gerekli cezaların uygulanması için, bu bayilerden sahte fatura kullanan mükellefler hakkında da vergi incelemesi başlatılacaktır.
 
Sahte belge düzenleyerek kamunun zarara uğratılmasına sebep olan mükelleflere yönelik çalışmalar sürdürülmekte olup, Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Özel Ekibince akaryakıt ve akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığıyla mücadele çalışmalarına hız kesmeden devam edilmektedir.