Gümrük Muhafaza Ekiplerimizden İstanbul Havalimanında Seri Uyuşturucu Operasyonları

Gümrük Muhafaza ekiplerimizce gerçekleştirilen uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele çalışmaları sonucunda, son bir hafta içerisinde İstanbul Havalimanında toplam 28 kilo 122 gram uyuşturucu ele geçirildi.

23 Eylül 2022

Gümrük Muhafaza ekiplerimizce gerçekleştirilen uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele çalışmaları sonucunda, son bir hafta içerisinde İstanbul Havalimanında toplam 28 kilo 122 gram uyuşturucu ele geçirildi.

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yürütülen uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele faaliyetleri kapsamında, İstihbarat Bilgi Sistemi ve Varış Öncesi Yolcu Bildirim Sistemi üzerinden havayoluyla seyahat eden yolculara ilişkin risk analizi çalışması yapıldı. Yapılan çalışmalar neticesinde ilk olarak yurtdışından ülkemize seyahat eden yabancı uyruklu bir yolcu şüpheli olarak değerlendirildi. Yolcuya ait valizler öncelikle tomografik bagaj cihazı ile 3 boyutlu olarak tarandı. Ardından muhafaza ekiplerince detaylı fiziki arama yapıldı. Yapılan arama sonucunda şüpheli yolcuya ait valizde bulunan eşyalar içerisinde kahve aroması görüntüsü verilmiş toplam 5 kilo 620 gram kokain ele geçirildi.
 
Gerçekleştirilen diğer bir operasyonda ise şüpheli olarak değerlendirilen başka bir yolcu ve beraberindeki eşyalar detaylı aramaya tabi tutuldu. Yapılan X-ray taramasında herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı. Ancak şüpheli şahsın tedirgin hareketler sergilemesi muhafaza ekiplerinin gözünden kaçmadı. Şahsın yapılan fiziki üst aramasında bacak bölgesinde olağan dışı sertlik tespit edildi. Yapılan kontrolde sağ ve sol bacağının etrafına sarılmış halde toplam  2 kilo 140 gram kokain yakalandı.
 
Başarılı operasyonlara hız kesmeden devam eden gümrük muhafaza Narkokim ekipleri yine bacak bölgesine uyuşturucu gizleme yöntemini deneyen başka bir yolcuda da toplam 2 kilo 520 gram kokain ele geçirdi.
 
Uyuşturucu kuryelerinin farklı kaçakçılık yöntemlerine göz açtırmayan muhafaza ekipleri şüpheli olarak değerlendirilen başka bir yolcuyu takibe aldı. Yurtdışından ülkemize gelip buradan başka bir ülkeye gidecek olan transit yolcunun valizinde yapılan x-ray taraması ve detaylı aramada valizin her iki taban kısmına gizlenmiş vaziyette 2 kilo 68 gram kokain ele geçirildi.
 
Yurtdışından gelen ve başka ülkeye seyahat edecek transit bir yolcu NarkoKİM personellerince riskli olarak değerlendirildi. Şüpheli yolcuya ait valizin yine taban kısımlarına gizlenmiş olarak 10 kilo 820 gram Afyon sakızı ele geçirildi.
 
Gümrük muhafaza ekiplerimize hassas burunlarıyla büyük destek olan özel eğitimli narkotik köpekleri de yapılan operasyonlarda yer aldı.
 
Gerçekleştirilen diğer bir operasyonda, yabancı uyruklu bir yolcunun seyahat güzergahı riskli olarak değerlendirildi. NarkoKİM ekipleri şüpheli şahsı ve beraberindeki eşyaları detaylı aramaya tabi tuttu. Yolcunun beraberinde getirdiği elektro gitardan da zehir çıktı. Gitarın içerisine gizlenmiş olan 2 kilo 280 gram Kokain kıskıvrak ele geçirildi.
 
Yalnız yolcularda değil, havalimanına gelen kargoda da uyuşturucu maddeler tespit edildi. İstanbul Havalimanı kargo bölümünde gerçekleştirilen operasyonda riskli olarak değerlendirilen bir gönderi gümrük muhafaza ekiplerinin dikkatinden kaçmadı. Önce kargo x-ray cihazı ile kontrol edildi daha sonra da dedektör köpeklerle arandı. Söz konusu gönderinin içerisinde 4 paket halinde siyah poşetlere sarılmış toplam 2 kilo 674 gram ağırlığında Esrar ele geçirildi.
 
 
İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne bağlı NarkoKİM ekiplerince gerçekleştirilen seri operasyonlarda milyonlarca değerinde uyuşturucunun yurdumuza sokulması veya diğer ülkelere taşınması engellenirken olaylarla ilgili 10 şahıs gözaltına alınıp tutuklanarak cezaevine gönderildi. Soruşturmalar İstanbul Cumhuriyet Başşavcılığı nezdinde çok yönlü olarak devam etmektedir.