Yüzlerce Kilo Extacy Narkotik Köpeği ELLA’ya Takıldı

Hamzabeyli Gümrük Muhafaza ekiplerinin dikkati sayesinde gerçekleştirilen yakalamada 15 milyon 150 bin TL değerinde 144 kilo extacy ele geçirildi.


  
Türkiye’ye giriş yapmak üzere Hamzabeyli Gümrük Sahasına gelen M.Ö. isimli şahsın idaresindeki kamyon, gümrük sahasına girmesine müteakip plaka tanıma sistemi tarafından okunan plakanın sistemde ihbarlı gözükmesi nedeniyle uyarı verdi. Sistemin uyarı vermesi üzerine araç takibe alındı ve x-ray taramasına yönlendirildi. 
 
Kamyonun sürücüsünün x-raye sevk edilmesine rağmen oyalandığı anlaşıldı ve nöbetçi memur tarafından araç sürücüsü yakın izlemeye alındı. Sürücünün o esnada sahada bekleyen aynı model ve aynı renkteki başka bir kamyona ait plakayı, x-ray taramasından kaçmak üzere kendi aracının plakası ile değiştirmek amacıyla söktüğünün görülmesi üzerine görevli memurlarca derhal araca müdahale edildi.
 
Her iki araç taranması amacıyla kontrollü şekilde X-Ray cihazına götürüldü. Yapılan X-Ray taramasında sahaya girişte uyarı veren ilk kamyonda şüpheli 2 büyük valiz ve kamyonun şoför mahallinin üst kısmındaki boşlukta uyuşturucu haplar olduğu görüldü. Ayrıca Narkotik Dedektör Köpeği ELLA marifetiyle yapılan aramada da dedektör köpek valizlere tepki verdi. Plakası alınmak istenen diğer kamyonda yapılan X-Ray taramasında herhangi bir şüpheli duruma rastlanılmadı.
 
Zulalı kısımlarında uyuşturucu ele geçirilen kamyon şoförünün üst ve el bagajı aramasında ise 10 adet LCD cinsi uyuşturucu madde, 8,57 gram da extacy ele geçirildi. Toplamda ağırlığı 144 kilo extacy’ye ve 10 adet LCD hapa el konuldu.  Ele geçirilen uyuşturucunun toplam 15 Milyon 150 bin TL değerinde olduğu tespit edildi.
 
Ele geçirilen uyuşturucu haplara el konularak,  olayla ilgili olarak araç sürücüleri gözaltına alındı ve şahıslar soruşturma dosyalarının tamamlanmasının ardından Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.