YASADIŞI YOLLARDAN ÜLKEMİZE SOKULMAK İSTENEN HAYVAN DERİLERİNE EL KONULDU

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce yürütülen kaçakçılıkla mücadele çalışmaları kapsamında İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleştirilen operasyonda 23 adet yılan derisi yakalandı.

 

 Gümrük Muhafaza ekiplerince Nesli Tehdit Altında Olan Yabani Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) gibi mutabakatlar ve anlaşmalar aracılığıyla bitki ve hayvan türlerinin kaçakçılığına karşı etkin bir mücadele yürütülüyor.
Bu kapsamda İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışmalar kapsamında riskli bölgelerden ülkemize gelen yolcular çeşitli denetimlere tabi tutulmaktadır.
Yapılan denetimler çerçevesinde, Abu Dabi’den ülkemize giriş yapmak üzere İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen bir uçakta bulunan şahıs Atatürk Havalimanı Yolcu Salonu Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği personeli tarafınca şüpheli olarak değerlendirildiğinden usulüne uygun olarak x-ray kontrolüne davet edildi.

Söz konusu şahsın bagajında yapılan x-ray kontrolü neticesinde şüpheli yoğunluk görülmesi üzerine detaylı aramaya geçildi. Gümrük Muhafaza memurlarınca yapılan kontrollerde şahsın eşyalarının arasına saklayıp beyandan kaçınarak gümrüğü yanıltmak suretiyle ülkeye sokmaya çalıştığı nadir bulunan 23 adet yılan derisi tespit edildi.

Ele geçirilen yılan derilerinin CITES “Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme” kapsamında bulunması nedeniyle, söz konusu eşyalara ilgili mevzuat uyarınca el konularak, şahıs hakkında Savcılık talimatlarıyla soruşturma başlatıldı.