YASADIŞI GİZLİ KAMERALAR GÜMRÜĞÜ GEÇEMEDİ

Ticaret Bakanlığına bağlı İstanbul Gümrük Muhafaza Ekiplerince Atatürk Hava Limanında piyasa değeri 2 milyon 665 bin TL olan yüzlerce ortam dinleme cihazı ve 300 kilo zayıflama hapı yakalandı.

Gümrük Muhafaza ekiplerince ülkemize gelen yolcuların Varış Öncesi Yolcu Programı ile kaçakçılık riskleri analiz edilmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda Belgrad’dan ülkemize gelen bir şahıs programca riskli olarak belirlendi. Gümrük Muhafaza ekiplerince yapılan detaylı araştırmada da şahsın yalnız olmadığı, birlikte seyahat ettiği kişiler olduğu belirlendi. Şahıs ve birlikte seyahat ettiği kişiler Sabiha Gökçen Havalimanına gelmesini müteakip takibe alındı.
 
Takip edilen kişiler herhangi bir beyanda bulunmadan gümrüklü alanı terk ettikten sonra,  görevli personelce durduruldu. Şahsın valizi ile beraber seyahat ettiği kişilerin valizleri X-Ray kontrolünden geçirildi.
 
Yapılan X-Ray kontrolü sonucu yine şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine valizler fiziki aramaya alındı. Yapılan arama sonunda 493 adet usb bellek şeklinde gizli kamera, araba anahtarı şeklinde dinleme cihazı, kol saati şeklinde ortam dinleme cihazı ile yasadışı dinleme faaliyetlerinde kullanılabilecek onlarca  cep telefonu ve parçası ile 300 kilogram zayıflama hapı yakalandı.
 
Gümrüklenmiş değeri 2 Milyon 700 Bin TL olan eşyalara gümrük muhafaza ekiplerince el konuldu ve ilgili kişiler hakkında Savcılıkça soruşturma başlatıldı.