“Uluslararası Göç Örgütü ve Avrupa Birliği ile birlikte yürütülecek olan “Gümrükler Muhafaza Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi” nin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Ticaret Bakanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi, İçişleri Bakanlığı, IOM temsilcileri, paydaş kamu kurumları ve yabancı misyon şeflikleri irtibat görevlilerinin katılımıyla AB tarafından finanse edilen ve gelecek 30 ay boyunca gümrük muhafaza uygulamalarını AB standartları ile uyumlu hale getirerek geliştirme amacı olan yeni projenin açılışında bir araya gelindi.

Proje ortakları, kamu kurum ve kuruluşlarından katılan yetkililer ve uluslararası camia temsilcilerinin katılımıyla “Gümrükler Muhafaza Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi’nin açılış toplantısında Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Sayın Abdullah Soylu konuşmasında; “Kaçakçılık; çok çeşitli türleri olan, uluslararası, ulusal ve yerel ölçeklerdeki kaçakçılık yapılanmaları ile farklı yöntem ve taktiklerin kullanıldığı yüksek miktarda haksız kazanç elde edilebilen önemli bir güvenlik sorunudur. Bu nedenle kaçakçılıkla etkin mücadelenin bütüncül bir bakış açısıyla ele alınması gerekmektedir.

Bu amaçla 29 Ekim’de açılarak dünyanın en büyük havalimanı unvanına sahip olan İstanbul Havalimanında etkin, yoğun ve kapsamlı bir denetim gerçekleştirmek amacıyla entegre yolcu kontrol mimarisi üzerinde çalıştık. Dünya Gümrük Örgütü tavsiye kararına uygun şekilde tünel sistemiyle yolcu kontrol alanları oluşturduk; diğer havalimanlarımızda da yaygınlaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz. Gümrük kontrol alanlarında yerli ve milli teknolojik olanaklarla geliştirilen yolcu üzerine gizlenmiş eşyanın tespitinde terahertz kaynağı kullanan Yolcu Görüntüleme Sisteminin yanı sıra; dünyada çok az havalimanında kullanılan bilgisayarlı tomografi cihazı ile Yutucu Tespit Sistemleri kurulmuştur. Ayrıca şutaltı olarak tabir edilen bagaj elleçleme bölgelerinde sabit ve mobil X-Ray cihazları, iz dedektörleri, videoskop, fiberoskop, uyuşturucu madde tanımlama cihazı vb. cihazlarla hızlı ve etkin bir şekilde kontrollerimizi gerçekleştiriyoruz.’’ dedi.

IOM Türkiye Acil Durum Program Koordinatörü, Mazen Aboulhosn, “Bu proje, Türkiye’nin en büyük üç uluslararası havaalanında düzensiz göç, insan kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçla mücadele alanlarında ilgili makamların kapasitesini arttırmakta IOM’in dünya çapında edinmiş olduğu tecrübeden faydalanacaktır.” dedi.
30 ay sürecek projede pilot havalimanı olarak seçilen Ankara, İstanbul ve Antalya Havalimanlarında yolcu ve kargo kontrolü, risk analizi, havalimanlarında suç tespiti ve suçun önlenmesi, uçak arama ekiplerinin kurulması ve dedektör köpek idarecilerinin yetkinliğinin artırılması ile ilgili konuları kapsayan yaklaşık 70 faaliyet gerçekleştirilmesi planlanmakta ve alınan olumlu sonuçların diğer havalimanlarında yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.