Transit Uyuşturucu Ticareti İstanbul'da Son Buldu

Kolombiya’dan Ukrayna’ya Giden Zehir Tacirlerinin Yolculuğu İstanbul’da Son Buldu. Gümrük Muhafaza Ekiplerince Yolcuların Valizlerinde 5,5 kilogram Kokain Ele Geçirildi.

Atatürk Hava Limanı Yolcu Salonu Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği bünyesinde görev yapan Narkotik Grubu personelince Varış Öncesi Yolcu Programı üzerinden yapılan risk analizi çalışmaları sonucunda Bogota (Kolombiya)’dan İstanbul aktarmalı olarak Kiev (Ukrayna)’a gidecek olan Ukrayna uyruklu isimli şahıs şüpheli olarak değerlendirildi.
Elde edilen bilgilerle İstihbarat Bilgi Sistemi üzerinden yapılan sorgulamalarda söz konusu şahsın bir başka şahısla birlikte seyahat ettiği, el bagajının yanı sıra bir adet valizinin olduğu tespit edildi. Bahse konu şahsın uçağının Atatürk Havalimanına gelmesini müteakip şahsa ait valiz Narkotik Grubu personellerince chute altında X-Ray taramasından geçirildi. Valizin taban kısmında şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine valiz Trojan ve Fişek isimli Narkotik Dedektör Köpekleri ile de arandı ve köpekler valizin taban kısmına tepki verdi.

Şüpheli şahıslar Kiev’e gidecek olan uçağını beklerken arındırılmış alanda bekledikleri tespit edildi. Yapılan pasaport kontrolünden sonra şahıslar kontrol altına alındı ve beraberlerinde bulunan eşyalarla birlikte detaylı kontrol için Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliğine getirildi.

Yapılan arama sonucu X-Ray de şüpheli yoğunluğun tespit edildiği valizin taban kısmında sonradan yapıştırıldığı anlaşılan siyah renkli plastik parça söküldüğünde poşetlere sarılı vaziyette 6 paket olduğu görüldü. Uyuşturucu tacirlerinin x-ray taramasından kaçabileceklerini düşünerek kokainleri karbon kağıdına sardıkları görüldü. Paketler içerisindeki beyaz renkli toz maddenin El Tipi Kimyasal Madde Tespit Cihazı ile yapılan analizinde kokain olduğu anlaşıldı. Ele geçirilen 5 kilo 490 gram kokainin piyasa değerinin yaklaşık 2 milyon 200 bin Türk Lirası olduğu tespit edildi.

İçerisinde uyuşturucu madde tespit edilen valizin sahibi ile birlikte seyahat ettiği şahıs Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklanarak Metris Cezaevine teslim edildi.