Taşucu Limanında yapılan operasyonda zulalanmış halde 24 milyon TL değerinde 1 milyon adet Captagon hap ele geçirildi.

dorse tabanına zulalanmış halde şeffaf poşetler içerisinde 160 kg ağırlığında, 1 milyon adet Captagon cinsi uyuşturucu hap olduğu tespit edildi.

Uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele faaliyetleri kapsamında yürütülen çalışmalarda elde edilen istihbari bilgileri değerlendiren Gümrük Muhafaza Ekipleri İstihbarat Bilgi Sistemi  üzerinde yaptıkları analizle büyük bir uyuşturucu kaçakçılığını ortaya çıkardı.
 
Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince yapılan risk değerlendirmesi sonucu, Lübnan’dan ülkemize giriş yapan bir gemi ile Taşucu Limanına gelen bir araç şüpheli olarak değerlendirildi. Konu Taşucu Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği personeline iletilerek aracın takibi sağlandı.
 
Taşucu Limanına boş olarak geldiği beyan edilen araç X-Ray Araç ve Konteyner tarama sistemine sevk edildi. Yapılan tarama sonucunda aracın dorsesinin taban kısmında şüpheli yoğunluk tespit edildi. Aracı detaylı araması yapılması üzere arama kanalına alındı. Narkotik Dedektör Köpeği Kamilla eşliğinde yapılan aramada dedektör köpeğinin de tarama görüntüsünde yoğunluk görülen kısımlara tepki vermesi sonucu şüpheli bölgelerin sökülerek açılmasına karar verildi.
 
Açılan bölmelerde, dorse tabanına zulalanmış halde şeffaf poşetler içerisinde haplar olduğu görüldü. Yapılan analiz, tartım ve sayım sonunda 160 kg ağırlığında, 1 milyon adet Captagon cinsi uyuşturucu hap olduğu tespit edildi.
 
Ele geçirilen captagonun tahmini piyasa değeri 24 milyon Türk Lirası olup, olayla ilgili soruşturmaya devam edilmektedir.