Sırbistan Gümrük İdaresinden Genel Müdürlüğümüze Çalışma Ziyareti

Customs 2020 Programı kapsamında Sırbistan Gümrük İdaresinden 3 Genel Müdür Yardımcısı ve 1 Gümrük Müdüründen müteşekkil heyet Genel Müdürlüğümüz faaliyetleri hakkında bilgi almak üzere çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Genel Müdürümüzü makamında ziyaret eden heyet, gösterilen misafirperverlik ve işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirmiş, bu ziyaret vesilesiyle ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi temennisinde bulunmuştur.
 
3 günlük çalışma ziyareti kapsamında Bakanlık ve Genel Müdürlük sunumlarının ardından KKM ziyaret edilerek heyete bilgilendirme yapılmıştır. Ardından DGÖ nezdinde Bölgesel Eğitim Merkezi olarak akredite edilen  Köpek Eğitim Merkezimizi ziyaret eden ekip, Esenboğa Havalimanında yapılan olan uygulamalı eğitime katılmıştır.
 
Genel Müdürlük faaliyetlerinin incelenmesi amaçlanan bu ziyaret sonucunda ilerleyen dönemlerde Sırp Gümrük Muhafaza İdaresi tarafından da ülkemizdeki yapıya benzer izleme ve tespit sistemleri kurulması planlanmaktadır.
İki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin geliştiği bir dönemde gerçekleşen bu ziyaretin, Gümrük Muhafaza birimleri arasındaki işbirliği faaliyetlerinin de arttırılarak sürdürülmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.