Sigara Kaçakçılığına Büyük Darbe

Ülke genelinde yapılan büfe, depo ve tezgâh kontrolleri yanında gümrük kapılarında alınan önlemler de artırıldı.

 Önlemlerin artırıldığı gümrük kapılarından birisi de Habur Gümrük Kapısı oldu.  Günübirlikçi olarak tabir edilen ve Irak’a ticari amaçlarla gün içerisinde gidip aynı yine günde dönen ve yolcuların beraberlerinde getirebilecekleri eşya muafiyetlerinden daha fazla eşya getiren kişilere yönelik kontroller artırıldı.
 
Habur Gümrük kapısında görevli Gümrük Muhafaza ekiplerinin yürüttüğü çalışmalarda 2018 yılında ele geçirilen kaçak sigara paket sayısı 6 Milyon oldu. Ele geçirilen sigara miktarı önceki yıla nazaran yaklaşık %60’lık bir artış gösterdi. Sadece Habur Gümrük Kapısında alınan önlemlerle kamu gelirlerinde sigara kaçakçılığı kaynaklı 60 Milyon TL vergi kaybının önüne geçilmiş oldu.
 
Yıl boyunca gerçekleştirilen yakalamalarda Habur Gümrük Kapısında görev yapan Çay ve Tütün dedektör köpekleri ve zulaları tespit etmekte kullanılan x-ray sistemleri de yakalamalara büyük katkı sağladı. Gümrük idaresinin depoları, imha için bekleyen kaçak sigaralarla doldu.  
 
Gümrük Muhafaza ekiplerinin 2018 yılında ülke genelinde yürüttüğü kararlı ve etkin mücadeleler neticesinde önceki yıl ile kıyaslandığında kaçak sigara yakalamaları bir önceki yıla göre yaklaşık %15’lik bir artışla 16 Milyon pakete ulaştı.