LPG Tankında 115 kg Asetik Anhidrit Ele Geçirildi.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin dikkati sayesinde LPG yakıt tankında özel tertibata gizlenmiş 115 kilogram eroin yapımında kullanılan asetik anhidrit yakalandı.

Edirne’den Türkiye’ye giriş yapmak üzere Kapıkule Sınır Kapısına gelen araçların işlemleri yapılırken sahayı gözlemleyen Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince risk değerlendirmeleri kapsamında yapılan denetimler sırasında bir araç şüpheli olarak belirlendi. Söz konusu araçta yapılan arama esnasında LPG tankından keskin kimyasal asit kokusu geldiği ve aracın içine kokuyu bastırmak amacıyla bol miktarda oto parfümü sıkıldığı gözlemlendi.

Bunun üzerine gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra aracın yapılan detaylı fiziki incelemesinde, LPG yakıt tankında özel tertibata gizlenmiş halde eroin yapımında kullanılan 115 kilogram Asetik Anhidrit maddesi olduğu tespit edildi.

Uyuşturucu şebekesinin tamamıyla ortaya çıkarılması amacıyla yapılan çalışmalar neticesinde, araç ve içindeki maddenin sahibi hakkında ulaşılan istihbarat ivedilikle Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesine iletildi.

Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi’nce anlık olarak gerçekleştirilen uluslararası bilgi paylaşımı sonucunda, şahsın Hollanda’ da bulunduğu tespit edildi. İstihbarat Bilgi Sistemi ve Varış Öncesi Yolcu Programında yapılan analizlerde şahsın Amsterdam’dan gelerek İstanbul Havalimanı’ndan Türkiye’ye giriş yapacağının tespit edilmesi üzerine, Hollanda kolluk birimleri ile irtibata geçilerek şahsın uzaktan gözlem altında tutulması; Hollanda dışına çıkmaması veya Türkiye harici başka bir ülkeye gitmek istemesi durumunda gözaltına alınması hususunda mutabakat sağlandı.

Hollanda kolluk birimleri ile koordineli olarak sürdürülen operasyon sonucu şahıs Amsterdam Havalimanı’ndan İstanbul Atatürk Havalimanı’na inmesine müteakip İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince gözaltına alınarak Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personeline teslim edildi.

Haklarında düzenlenen tahkikat dosyası ile birlikte Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilen şüpheli şahıs ve araç şoförü tutuklanarak cezaevine konuldu.