KOKAİN ZULALARI GÜMRÜK MUHAFAZAYA TAKILDI

Gümrük Muhafaza ekiplerince yapılan operasyonda zulalı araçta 13 milyon TL değerinde 44 kilo 468 gram kokain yakalandı.

Ülkemize büyük miktarda uyuşturucu getirilmeye çalışılacağı istihbaratını edinen gümrük muhafaza ekipleri bu sevkiyatı önlemek için çalışmalarına başladı. Elde edilen verilerin İstihbarat Bilgi Sistemi üzerinden yapılan analizi sonucu tespit edilen firma, şahıs ve araçlar Taşıt Takip ve İhbar Programları üzerinden inceleme ve takibe alındı.
 
Yapılan analizler sonucu bilgileri sistem üzerinden şüpheli olarak takip edilen bir şahsın Hamzabeyli Gümrük Sahasına Türkiye’ye giriş yapmak amacıyla gelmesi üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Ukrayna uyruklu T.D. isimli şahıs gümrüklü saha içinde irtibatta olduğu kişilerin belirlenmesi için uzaktan takibe alındı. Şahsın gümrük işlemleri bittikten sonra otomobili x-ray taramasına sevk edildi.
 
Tarama esnasında aracın çeşitli bölmelerinde şüpheli yoğunluk tespit edildi. Yapılan detaylı aramada, aracın torpido bölümünün üst kısmına, stepne boşluğuna, stepne ile jant arasına ve marşpiyer boşluklarına yapılan özel zulalarda gizlenmiş vaziyette 44 kilo 468 gram Kokain ele geçirildi. Bu miktar Trakya bölgesindeki gümrük idarelerinde bir seferde yakalan en yüksek miktar olarak kayıtlara geçti.
 
Ele geçirilen kokainin piyasa değerinin 13 milyon 350 Bin Türk Lirası olduğu tespit edildi.
 
Gözaltına alınan araç sürücüsü ve olayla ilgili 2 şahıs Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmiş ve araç sürücüsü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer 2 şahıs ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.