İzmir’de gerçekleştirilen operasyonda 47 milyon Türk Lirası değerinde yüzbinlerce iş güvenliği ekipmanları ve iş elbiseleri ele geçirildi.

İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce yapılan istihbarat çalışmalarında bazı firmalarca iş güvenliği ekipmanları ve iş elbiseleri ithalatında usulsüzlük yapılmaya çalışılacağı öğrenildi.
 
Konuyu ayrıntılı olarak inceleyen ekipler Ticaret Bakanlığınca kullanılan veri tabanlarında araştırmalarını derinleştirdiğinde bazı ithalat beyannamelerini şüpheli olarak tespit etti. İş güvenliği kıyafeti ithalatı yapan bir firmanın gerçekleştirdiği işlemler mercek altına alındı.
 
Takibe alınan firma bir süre sonra iş güvenliği kıyafetleri ithali için gümrüğe başvurdu. Yapılan araştırmada firmanın Çin menşeli iş güvenliği kıyafetlerini Malezya menşeli olarak göstererek gözetim uygulaması ve ek vergilerden kaçarak ithalat yapmaya çalıştığı tespit edildi.   
 
İthalatı yapmak isteyen firmanın iş yerinde ve ithali yapılacak eşyanın depolandığı gümrük antreposunda Gümrük Muhafaza ekiplerince arama yapıldı. Yapılan arama neticesinde işyerinde ve antrepoda beyana uygun olmayan,
 
  • 132 bin adet yağmurluk,
  • 270 bin çift eldiven,
  • 45 bin adet parka ve
  • 10 bin adet ceket
 
ele geçirildi. Uzmanlarca yapılan ön incelemede ele geçirilen kıyafetlerin iş güvenliği standartlarına uygun olmadığı, üretiminde kullanılan materyallerin de insan sağlığına zararlı olabileceği belirtildi.
 
El konulan toplam 457 bin adet iş güvenliği kıyafetlerinin gümrüklenmiş değeri 46 milyon 982 bin 439 Türk Lirası olup sorumlular hakkında soruşturma devam etmektedir