İstanbul Atatürk Havalimanında 4 farklı operasyonda 10 milyon TL değerinde 31 kilo kokain ele geçirildi.

İstanbul Atatürk Havalimanında Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen 4 farklı operasyonda 10 milyon TL değerinde 31 kilo kokain ele geçirildi.

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele kapsamında Güney Amerika’dan ülkemize yapılan uçuşlar mercek altına alındı. Varış Öncesi Yolcu Programı üzerinden yapılan analizlerde elde edilen veriler ışığında Atatürk Havalimanında 4 farklı operasyon düzenlendi.
 
İlk operasyonda Sao Paoulo’dan ülkemize gelecek olan G.F. isimli şahıs riskli olarak değerlendirilerek Varış Öncesi Yolcu Programı üzerinden seyahati takibe alındı. Şahıs Atatürk Havalimanına indiğinde yapılan aramada, valizinde bulunan bayan cüzdanlarının astar kısımlarına zula edilmiş halde 4 kilo 585 gram kokain ele geçirildi.
 
Gerçekleştirilen ikinci operasyonda Kolombiya uyruklu J.C.E.C ve Türk vatandaşı Ö.A gerçekleştirecekleri uçuşa ilişkin verilerinin Gümrük Muhafaza ekiplerince kullanılan risk kriterlerini aşması üzerine takibe alındı. Şahısların arasındaki ilişkinin net olarak ortaya koyulması için havalimanından ülkemize giriş yapmalarına izin verildi. Sürekli takip edilen şahısların aynı araçla yola çıkmalarının görülmesi üzerine olaya müdahale eden ekipler yaptıkları aramada 10 kilo 450 gram kokain ele geçirdi.
 
Varış Öncesi Yolcu Programının bir sonraki analizinde belirlediği Bogota’dan ülkemize gelen olan Kolombiya uyruklu J.C.M.A. isimli şahıs ise içinde 14 kilo 200 gram kokain olan valizlerini bırakıp kaçmaya çalışsa da Gümrük Muhafaza ekiplerince tespit edildi.
 
Son olarak yine Sao Paulo’dan İstanbul’a, buradan da Vietnam’a gitmek isteyen Ukrayna vatandaşı Y.B.’nin seyahatine ilişkin veriler programca şüpheli olarak değerlendirildi. Şahıs havalimanına ayak bastıktan sonra adım adım takip edildi. Ülkeye girmeden önce şahsa ait bagaj x-ray taramasından geçirildi, şüpheli yoğunluklar tespit edildi.  
 
Şüpheli yoğunluğun kaynağını araştıran Gümrük Muhafaza ekiplerinin yaptığı aramada valizde giyim eşyalarının arasında konserve kutuları tespit edildi. Kapalı olan konserve kutuları açıldığında ise içlerinde üzerleri plastik kaplı 67 adet paket kokain ele geçirildi.
 
Dört olay sonucu yakalanan 31 kilo 165 gram kokainin değeri 10 milyon Türk Lirasıdır. Olaylarla ilişkili 4 kişi tutuklanarak ceza evine teslim edildi.