İnsan sağlığına zararlı maddeler içeren binlerce sahte parfüm yakalandı.

İstanbul’da Gümrük Muhafaza ekiplerinin yaptığı operasyonda içerisinde insan sağlığına zararlı maddeler olan binlerce sahte parfüm yakalandı.

Ticaret Bakanlığı ALO 136 Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İhbar Hattına yapılan bir arama sonucunda “İstanbul’da depo olarak kullanılan bir binada çok sayıda kaçak parfüm olduğu” bilgisine ulaşan gümrük muhafaza ekipleri araştırmalarına başladı. Kaçakçılık Bilgi Bankasında ve firma kayıtları üzerinde incelemelerini yoğunlaştıran ekipler elde ettikleri verileri İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne ileterek operasyonun düğmesine bastı.
 
Yapılan araştırmalar sonucu tespit edilen adreste bulunan ve dikkat çekmemek için tabela, afiş ya da herhangi bir ticari ibare bulundurmayan depo gözetim altında tutuldu. Bu esnada araştırmalarını derinleştiren ekipler depoyu kiralayan ve kullanan şahısları tespit etti. Gerekli mahkeme kararını alan ekipler depoya şok bir baskın düzenledi.
 
Gümrük Muhafaza ekiplerince depoda yapılan arama sonucunda gümrüklenmiş değeri 4 milyon 605 bin Türk Lirası olan muhtelif tanınmış markalarda 15 bin adet parfüm ile 4 bin 250 adet kol saati ve kutusu ele geçirdi.
 
Dermatolog ve uzmanlarca yapılan incelemeler sonucu ele geçirilen sahte parfümlerin içerisinde, maliyetlerinin azaltılması için parfüm üretiminde kullanılmaması gereken kimyasal maddelerin bulunduğu, bu maddelerin gerek cilt sağlığına gerekse solunması halinde solunum sistemine ciddi zararlar verebileceği tespit edildi.
 
Olayla ilgili olarak bir kişi gözaltına alınarak Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında işlem başlatıldı.