Gürbulak Gümrük Kapısında Gerçekleştirilen Operasyonda 42 Kilogram 810 Gram Sıvı Metamfetamin Ele Geçirildi.

Gümrük Muhafaza ekiplerimizce Gürbulak Gümrük Kapısında gerçekleştirilen bir operasyonda 42 kilogram 810 gram sıvı metamfetamin ele geçirildi.

14 Kasım 2022

Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince gerçekleştirilen risk analizinde gümrük kapısına İran’dan gelen boş bir tır riskli olarak değerlendirildi. Araç X-Ray taramasına yönlendirildi ve yapılan tarama neticesinde aracın sağ yakıt depo bölgesinde şüpheli yoğunluğa rastlandı. Bunun üzerine araç detaylı inceleme yapılmak üzere arama hangarına sevk edildi. Arama hangarında gerçekleştirilen aramalara narkotik dedektör köpekleri de dâhil edildi. İdarecisi eşliğinde yapılan aramada dedektör köpeklerin X-Ray taramasında saptanan şüpheli bölgeye tepki verdiği gözlendi. Bunun üzerine aracın sağ yakıt deposunun alt tarafına ek olarak bir depo yapıldığı tespit edildi, ek depo bulunduğu yerden söküldü ve kesilerek açıldı. Söz konusu tankın içerisindeki sıvından alınan numune, uyuşturucu ve kimyasal madde test cihazı ile analiz edildi. Yapılan analiz neticesinde şüpheli maddenin sıvı metamfetamin cinsi uyuşturucu olduğu belirlendi. Ayrıca şüpheli tırın dorse dolabının içerisinde bulunan bidonda da uyuşturucu madde olduğu tespit edildi.
 
Operasyon neticesinde uyuşturucu kaçakçılarının gizlemek için oldukça uğraştıkları ve ülkemize sokulmak istenen toplamda 42 kilogram 810 gram uyuşturucu ele geçirilirken, uyuşturucunun naklinde kullanılan araca el konuldu.  Yabancı uyruklu araç sürücüsü ile yanında bulunan şahıs gözaltına alındı ve olayla ilgili Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çok yönlü olarak devam etmektedir.