GÜMRÜKLÜ SAHALARIMIZDA DÜZENSİZ GÖÇ İLE ETKİN MÜCADELE

GÖÇMEN KAÇAKÇILARINA GEÇİT YOK!

27 Mayıs 2024

 
Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerimizce, göçmen kaçakçılığıyla mücadele çalışmaları kapsamında gümrük kapıları ve limanlarımızda yapılan denetim ve kontroller sonucu 2024 yılının ilk 4 ayında gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında toplam 354 olayda, 725 düzensiz göçmen yakalanmıştır.
 
Düzensiz göçmen kaçakçılığı ile mücadele çalışmaları kapsamında 2024 yılının ilk 4 ayı boyunca Gümrük Muhafaza ekiplerimizce gümrük kapıları ve limanlarda yapılan operasyonlarda göçmen kaçakçılarına göz açtırılmadı. Ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilen risk analizi, istihbarat çalışmaları ve rutin kontroller neticesinde şüpheli olarak tespit edilen araçlar ve konteynerler mercek altına alındı. Yapılan incelemeler sonucu uzman ekiplerimizce detaylı arama yapılan şüpheli araçlarda yasal yükün doğal boşluklarına saklanan düzensiz göçmenler tespit edildi.
 
Yılın ilk dört ayında gerçekleşen 354 olayda, farklı uyruklarda 725 düzensiz göçmen yakalandı. Olaylarla ilgili soruşturmalar ilgili Cumhuriyet Başsavcılıkları nezdinde devam etmektedir.
                        
Gümrük Muhafaza Ekiplerimiz, tüm gümrük kapılarımızda kontrolsüz girişlerin ve düzensiz göç hareketlerinin önlenmesi amacıyla, 7 gün 24 saat kesintisiz, özverili ve dikkatli bir takip gerçekleştirmektedir.