Gümrük Muhafaza Yurtdışı Operasyonu ile Uyuşturucu Baronunu Yakaladı

Ocak ayında Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince Kapıkule Gümrük Sahasında gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen 454 kilo 38 gram eroin ile ilgili olarak, yürütülen soruşturma kapsamında O.S. isimli şahsın hakkında uyuşturucu veya uyarıcı madde ihraç etme ve kaçakçılık girişiminin organizatörlüğünü yapma suçundan arama kaydı açıldı.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesince irtibat görevlileri ve yurtdışındaki bağlantılar bilgilendirilerek şahsın yurtdışın olma ve yer değiştirme ihtimali bulunduğu belirtildi ve ülkelerinde şahsın görülmesi durumunda Genel Müdürlük ile irtibata geçmeleri istendi. Ayrıca şahsın pasaportuna tahdit konularak konum değiştirmesinin önüne geçildi.

Uyarı notunun yurtdışı ülkelere iletilmesinden kısa bir süre sonra, İsviçre Gümrük İdaresindeki iletişim noktasından alınan bilgide; pasaportu iptal olan şahsın Sırbistan Belgrag’a gitmek üzere Zürih Havalimanına geldiği, not üzerine gözaltına alındığı bilgisi verildi ve nota dair detay bilgiler istendi. Paylaşılan kapsamlı bilgi ve belgeler neticesinde şahıs Türkiye’ye sınır dışı edildi.

İdare şahsı kontrollü olarak İstanbul uçağına bindirdi ve bilgileri Gümrük Muhafaza Ekipleri ile paylaştı.  Konu ivedilikle Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı Narkotik Suçlarla Mücadele Savcısı’na iletildi ve Cumhuriyet Savcısından; “şahsın yakalanarak gözaltına alınması, üst aramasında tespit edilen cep telefonu ve sim kartlar ile soruşturma kapsamında delil niteliği taşıyabilecek materyallere el konulması” talimatı alındı.

Alınan talimatlar doğrultusunda İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince İstanbul Atatürk Havalimanında uyuşturucu baronu uçak kapısında alınarak Kapıkule Gümrük Sahasında bulunan Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne getirildi.

Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünde hakkında düzenlenen tahkikat dosyası ile birlikte Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilen şüpheli şahıs, Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanarak cezaevine konuldu.