GÜMRÜK MUHAFAZA EKİPLERİ OPERASYONLARDA HIZ KESMİYOR

Gümrük Muhafaza Ekiplerince ülke genelinde sigara kaçakçılığına karşı yürütülen mücadele kapsamında İzmir Aliağa Limanındaki operasyonda 500 bin paket kaçak sigara ele geçirildi.İzmir Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan risk değerlendirmesi ve istihbarat çalışmaları çerçevesinde, Dubai’ den İzmir Aliağa Liman sahasına gelen ve içerisinde laptop çantası olduğu beyan edilen konteyner, şüphe üzerine takibe alındı.

Gümrük işlemleri sırasında liman sahasında takip edilen konteyner x-ray kontrolünden geçirildi. Konteynerde şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine, ayrıca Çay Tütün Dedektör Köpekleri tarafından detaylı aramaya tabi tutuldu ve dedektör köpekler de konteynere tepki verdi.

Bunun üzerine, İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince fiziki olarak denetlemek amacıyla konteyner açıldı. Detaylı inceleme neticesinde yapılan tespitte, piyasa değeri yaklaşık 5,5 Milyon TL olan 500 Bin paket kaçak sigara ele geçirildi.

Aliağa Cumhuriyet Başsavcısının talimatları ile söz konusu kaçak sigaralara el konularak soruşturmaya başlanıldı.