Esendere'de 221 Kilo Patlayıcı Madde Ele Geçirildi.

Gümrük Muhafaza ekiplerince Esendere Yolcu Salonunda yapılan kontrollerde 221 kilo patlayıcı madde ele geçirildi.

 


İran’dan ülkemize giriş yapan B.N. isimli şahıs pasaport işlemlerini müteakip eşyalarıyla birlikte Esendere Gümrük Müdürlüğü yolcu salonuna geldi. Esendere Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personellerince şahsın yanında bulunan 6 (altı) çuval ve 1 (bir) adet valizden şüphelenilmesi üzerine şahıs gümrüklü alanda takip edilmeye başlandı.
 
Takipli şahsın yolcu bagaj x-ray kontrol noktasına gelmesine müteakip çuvallarda ve valizde ne olduğu sorulduğunda, şahsın “Söz konusu eşyaların kireç olduğunu, ağaçlarda böcek önleyici olarak kullandığını” beyan etmesi üzerine çuval ve valizler gerekli incelemeler yapılmak üzere arama hangarına götürüldü.
 
Patlayıcı Mühimmat ve Silah Dedektör Köpeği ile yapılan aramada dedektör köpeğinin beyaz renkli maddeye tepki vermesi üzerine, alınan numunenin Kimyasal Madde Test Cihazı ile yapılan analizinde patlayıcı cinsi “Potasyum Klorat” olduğu tespit edildi.
 
Konuyla ilgili olarak Savcılıktan alınan talimat üzerine patlayıcı yapımında kullanılan toplam 221 kilo 700 gram Potasyum Klorat’a el konuldu.
 
Savcılık nezdinde yürütülmekte olan soruşturma kapsamında terör örgütleri ile ilişkisi de araştırılan B.N. isimli şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi.