Esenboğa Havalimanında gerçekleştirilen operasyonda 205 bin adet dişçilik malzemesi ele geçirildi.

Gümrük Muhafaza ekiplerince Esenboğa Havalimanında gerçekleştirilen operasyonda 205 bin adet dişçilik malzemesi ele geçirildi.

Ticaret Bakanlığı Alo 136 Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İhbar Hattına gelen bir ihbarda ülkemize kaçak yollardan çok sayıda dişçilik malzemesi getirileceği bilgisi alındı. Elde edilen bilgiler Varış Öncesi Yolcu Programı ve İstihbarat Bilgi Sistemlerinde titizlikle analiz edildi ve binlerce yolcu arasından şüpheli kişiler belirlenerek ülkeye giriş yapmaları beklendi.
 
Ülkemize kaçak olarak implant ve dişçilik malzemesi getirmek isteyen kişilerin Esenboğa Havalimanı’ndan ülkemize giriş yapacağının belirlenmesi üzerine operasyona başlandı. Şahısların Moskova’dan Esenboğa Havalimanına gelmelerini müteakip muhafaza personelince takibe alındı. Yolcular dış hatlar gelen yolcu salonundan ülkemize giriş yaptıktan hemen sonra durdurularak bagajları ve beraberindeki eşyaları X-Ray cihazında tarandı.
 
Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı, R.S,  Z.T ve G.S isimli 3 şahsın beraberinde bulunan toplam 12 adet valizde yapılan X-Ray taramasında şüpheli yoğunluk tespit edildi. Açılan valizlerde yapılan aramada yurda kaçak olarak sokulmak istenilen aralarında implant, dolgu ve kaplama malzemeleri de bulunan toplam 205 bin 704 adet dişçilik malzemesi ele geçirildi. Gümrüklenmiş değeri 2 milyon 500 bin Türk Lirası olan eşyalara el konuldıu.
 
Yapılan incelemelerde ele geçirilen dişçilik malzemelerinin üretim, paketleme ve taşıma işlemlerinin steril olmadığı, malzemelerin üretiminde kullanılan ürünlerin standart dışı olduğu, dişçilerce kullanılması halinde insan sağlığını tehlikeye sokabileceği tespit edildi.
 
Dişçilik malzemelerini ülkemize kaçak olarak sokmaya çalışan şahıslar ve olayla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.