ALTIN KAÇAKÇILARININ KORKUSUZ SARRAFI GÜMRÜK MUHAFAZA!

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerimizce, 2024 yılının başından bugüne kadar gerçekleştirilen operasyonlarda yaklaşık 700 milyon TL değerinde kaçak altın ele geçirildi.

26 Mart 2024

Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza ekiplerimiz yılın ilk çeyreğinde gümrük kapıları, havalimanları ve deniz limanlarında yaptıkları operasyonlarla kaçakçılara göz açtırmadı. Ülkemiz ticari hayatının yararı esas alınarak, her yıl olduğu gibi 2024 yılı ilk çeyreğinde de yeni rekor yakalamalara imza atıldı.
Ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilen risk analizi, istihbarat çalışmaları ve rutin kontroller esnasında şüpheli olarak tespit edilen şahıs ve araçlara yönelik Ülke genelinde yapılan detaylı araştırma ve incelemeler neticesinde, ilginç yöntemler kullanılmak suretiyle ülkeye getirilmeye çalışılan kilolarca yasa dışı altın tespit edildi.
2024 yılı ilk çeyreğinde, ülke genelinde yürütülen başarılı operasyonlar neticesinde, kaçak altın yakalamalarında değer bakımından bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %2598 oranında bir artış yaşandı. Bu doğrultuda, söz konusu dönemde yaklaşık değeri 700 milyon TL olan yaklaşık 364 kilo ağırlığında KAÇAK ALTIN ele geçirildi.
Olaylarla ilgili soruşturmalar, ilgili Cumhuriyet Savcılıkları nezdinde sürüyor.
Gümrük Muhafaza birimlerimiz, kaçakçılığın her türlüsüne karşı mücadele noktasında tam bir özveri ile çalışmaya devam ediyor. Yaptığı yakalamalarla vergi kaybına engel olup sağlıklı ticari hayatın devamını sağlayarak haksız rekabetin önüne geçiyor.