1 Milyon 250 Bin TL Değerinde Kanser İlacı Ele Geçirildi.

Akaryakıt, sigara ve uyuşturucu kaçakçılığının yanı sıra ilaç kaçakçılığı ile de etkin şekilde mücadele yürüten Ticaret Bakanlığı ekipleri, özellikle kanser hastalarının durumlarının suistimal edilerek yasa dışı yollarla ülkeye sokulan ilaçların fahiş fiyatlarla satıldığını tespit etti.

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince gerçekleştirilen istihbarat ve analiz çalışmaları sonucu şüpheli olarak tespit edilen şahıslar İstihbarat Bilgi Sistemi ve Varış Öncesi Programları üstünde analize tabi tutuldu.
Yapılan analizler sonucunda, Milan Havalimanı’ndan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelecek olan şahıs, programca seyahat sıklığı, seyahat rotası ve diğer risk kriterleri çerçevesinde şüpheli olarak değerlendirildi.

Şahıs, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ülkemize giriş yaptıktan sonra takip altına alındı ve “Gümrüğe tabi eşyam yoktur” anlamına gelen yeşil hattı geçmesine müteakip gümrük muhafaza personelince x-ray kontrolüne davet edildi. Yapılan kontrolde şahsın bagajında şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine bagajlar açılarak detaylı olarak arandı.

Bagajda yapılan arama neticesinde, gümrüklenmiş değeri yaklaşık olarak 1 milyon 250 bin TL olan 11 farklı çeşitte yüzlerce paket kanser ilacı tespit edildi.
Savcılık Makamından alınan talimat uyarınca söz konusu kanser ilaçlarına el konuldu.

Halk sağlığını ciddi ölçüde tehlikeye atan kaçak ilaçların yetkili kurumların herhangi bir denetim ve kontrol işlemine tabi tutulmadan ülkeye sokulmaya çalışıldığı anlaşıldı.
Olayla ilgili olarak soruşturma devam etmektedir.