TİTİZ TAKİP ECSTASY YAKALATTI

Gümrük Muhafaza ekipleri Pendik Limanında gerçekleştirdikleri operasyonda yurda sokulmak istenen milyonlarca TL değerinde ecstasy hap ele geçirdi.

Ticaret Bakanlığı olarak özellikle gençlerimizin beden ve ruh sağlığına yönelik tehdidin önlenmesi, terör örgütlerine bu yolla sağlanan finansmanın kesilmesi ve toplumumuzun güzide dokusuna verdiği zararların engellemesi için uyuşturucu ile mücadeleyi sürekli, yoğun ve etkin şekilde yürütüyoruz.
 
Bu kapsamda İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince yürütülen istihbari çalışmalarda yasadışı yollarla ülkemize uyuşturucu hap getirileceği bilgisi edinildi. Gerçekleştirilen araştırma ve incelemeler sonucu İtalya’nın Trieste Limanın’dan Pendik Limanına gelecek bir gemide yer alan TIR aracı Gemi Takip Sistemi üzerinden takibe alındı.
 
Limana girmesinden itibaren sürekli olarak gözlem altında tutulan araç ve sürücüsünün rutin işlemleri devam ettirildi, sonrasında bahse konu araç Muhafaza Ekiplerince arandı. Narkotik Dedektör köpeğinin de yer aldığı aramada köpeğin tepki verdiği bölgeler detaylı olarak arandı. Aracın dorse yan dolaplarında 1 adet karton kutu içerisinde ambalajlanmış şekilde haplar tespit edildi. Hapların mobil uyuşturucu test cihazında yapılan analizinde ecstasy olduğu anlaşıldı. 
 
Konu ile ilgili olarak şahıs gözaltına alınmış olup, Savcılıkça soruşturma devam etmektedir.
 
Yakalanan 32 kilo 143 gram ecstasy hapın yaklaşık piyasa değeri 3 milyon 800 bin Türk Lirasıdır .