Sağlığa Zararlı Binlerce Oyuncak Yakalandı

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan baskında hiçbir denetim ve kontrolden geçmemiş, çocukların sağlığına zararlı maddeler içeren bir ton 650 kilo oyuncak ile 6 bin 250 adet kol saati bulundu.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin İpsala - Kocaeli - İstanbul hattında gerçekleştirdiği takip sonucu yaptığı operasyonda bir ton 650 kilo oyuncak ve 6 bin 250 adet saat yakalandı.
 
 
Kaçakçılıkla mücadele faaliyetleri kapsamında İpsala’dan ülkemize girerek Kocaeli-Dilovası Gümrük Müdürlüğüne gelen bir araç riskli bulunarak incelemeye alındı. Ülkeye giriş yaparken yükünü “Hediyelik Eşya” olarak beyan etmesine karşın gümrük idaresine ise kumaş kırpıntısı olarak beyan edilmesi üzerine durum şüpheli bulundu ve eşyaya ilişkin yapılan işlemler Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce takip altına alındı.
 
Ekiplerce gerçekleştirilen incelemede beyan edilen kumaş kırpıntısının antrepoda olduğu görülmesine karşın aracın bir gün önce Kocaeli’nde bir depoya uğradığı tespit edildi. Deponun yanında bulunan bir işyerine ait güvenlik kameralarının incelenmesi sonucu ise araçta bulunan güvenlik mührünün C.D, M.Y ve O.A isimli şahıslar tarafından koparıldığı sonrasında araçta bulunan eşyaların iki kamyona yüklenerek depodan çıkarıldığı, başka araçla depoya getirilen kumaş kırpıntılarının da TIR aracına yüklendiği, daha sonra koparılan mührün yapıştırmaya çalışıldığı görüldü.
 
Yapılan çalışmaların devamında ise araçtan boşaltılarak kamyonlara yüklenen eşyaların götürüldüğü İstanbul’da bir depoya İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan baskında hiçbir denetim ve kontrolden geçmemiş, çocukların sağlığına zararlı maddeler içeren bir ton 650 kilo oyuncak ile 6 bin 250 adet kol saati bulundu.
 
Olayla ilgili olarak şüpheli şahıslar C.D, M.Y ve O.A gözaltına alınmış olup, soruşturma devam etmektedir.