Muz Gemisinde 3 Milyon TL Değerinde Kokain Ele Geçirildi

Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen takip sonucu yapılan operasyonda 3 milyon 165 bin TL değerinde 10 kilo 535 gram kokain ele geçirildi

Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen takip sonucu yapılan operasyonda 3 milyon 165 bin TL değerinde 10 kilo 535 gram kokain ele geçirildi
 
Uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda ülkemize kokain getirilmeye çalışılacağı istihbaratı alındı. İstihbarat Bilgi Sisteminde yapılan analizler sonucu şüpheli olarak tespit edilen bir geminin hareketleri Gemi Takip Programı ile uydu üzerinden takibe alındı.
 
 Uluslararası sularda başlayan takip geminin Mersin Limanına gelmesine kadar aralıksız sürdürüldü. Geminin limana yanaşmasından sonra gözlem altında tutulan gemide Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne bağlı Gemi Arama Ekiplerince geminin ortak kullanım alanları, makine dairesi ve depolarında Narkotik Dedektör Köpekleri Odin ve Nixe’in de katılımıyla arama yapıldı.
 
Geminin ambarlarının birinde dedektör köpeklerin tepki verdiği bölümde, mazgalların altında zulalanmış şekilde preslenmiş 9 paket bulundu. Ele geçirilen maddenin yapılan analiz ve tartımı sonucunda 10 kilo 535 gram kokain olduğu tespit edildi. Ele geçirilen kokainin tahmini piyasa değeri 3 milyon 160 bin Türk Lirasıdır.
 
Cumhuriyet Savcılığından alınan talimatlar doğrultusunda Rus uyruklu D. K. , A.N. ve Litvanya uyruklu R.S,  D.R. ve P. D. olmak üzere beş kişinin ifadesi alınmış olup soruşturma devam etmektedir.