MERSİN LİMANINDA EROİN YAPIMINDA KULLANILAN 14,8 TON ASETİK ANHİDRİT ELE GEÇİRİLDİ

Uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadele kapsamında, Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü İtalya’dan Mersin Limanına gelen Türk Bayraklı Ro-Ro gemisinden indirilen ve riskli olarak değerlendirdiği kimyasal madde taşıyan TIR'da piyasa değeri 29 milyon 760 bin TL olan 14 ton 880 kilo asetik anhidrit ele geçirildi.

Cumhurbaşkanımızın üzerinde önemle durduğu bir konu olan uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele etmek amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak yoğun şekilde çalışıyoruz. Terör faaliyetlerinin finansmanında kullanılması, organize suç örgütlerine kaynak sağlaması, ülkemizin geleceği olan gençleri hedef alması ve toplumun huzur ve sükûnuna zarar vermesi nedeniyle uyuşturucu kaçakçılığı ile yoğun şekilde mücadele ediyor, bu maddelerin temini ve yayılmasını önlemek amacıyla operasyonlar yapıp önlemler alıyoruz.  
 
Uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadele kapsamında, Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü İtalya’dan Mersin Limanına gelen Türk Bayraklı Ro-Ro gemisinden indirilen ve riskli olarak değerlendirdiği kimyasal madde taşıyan TIR’ları x-ray’e sevk etti.
 
Hollanda’dan yüklendiği tespit edilen ve polyester ve reçine yapımında kullanılan monomer isimli kimyasal yüklü olduğu beyan edilen TIR’da yapılan taramada x-ray operatörlerince şüpheli yoğunluk farkı tespit edildi. Yapılan tespit üzerine araç, gümrük muhafaza personelince detaylı olarak aranmak üzere arama hangarına alındı. Araçta Mersin İl Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle müştereken gerçekleştirilen aramada dorse kapaklarındaki mühür kırıldı. Dorsede bulunan plastik bidonlardan alınan örnek, kimyasal madde ölçüm cihazına yüklendiğinde maddenin beyan edilen monomer değil eroin üretiminde kullanılan asetik anhidrit olduğu ortaya çıktı.
 
Yapılan tartım sonucunda 13 adet bidon içerisinde piyasa değeri 29 milyon 760 bin TL olan 14 ton 880 kilo asetik anhidrit ele geçirildi.
 
7,5 ton eroin üretimine imkan veren kimyasal maddeye el konularak uyuşturucu tacirlerine büyük bir darbe indirildi. Kaçak eşyanın taşındığı TIR’a el konuldu ve sürücüsü Y.Ç. tutuklandı.