İzmir’de gerçekleştirilen bir operasyonda 22 bin 500 adet kışlık mont yakalandı.

İzmir’de Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen bir operasyonda Çin menşeli 22 bin 500 adet kışlık mont yakalandı.

İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce yürütülen istihbarat çalışmalarında Çin’de üretimi eşyaların bu ülkeye uygulanan vergi ve gözetim tedbirlerinden kaçınmak için başka ülkelerde üretilmiş gibi göstererek getirilmeye çalışılacağı bilgisine ulaşıldı.
 
Elde edilen bilgi kapsamında genişletilen araştırmada bazı firmaların yaklaşan kış mevsiminde piyasaya sürmek üzere Çin menşeli kışlık mont getirmeye teşebbüs edeceği bilgisine ulaşıldı.  
 
Yapılan araştırmalarda İzmir Limanında bulunan bir konteynerde 22 bin 519 adet kışlık montun İtalya menşeli olarak beyan edildiği tespit edildi. Ancak muhafaza ekiplerince yapılan incelemeler sonucu montların üzerinde İtalya’da üretildiğine dair ait herhangi bir ibare bulunmadığı görüldü.
 
Buna karşın montlarda “Made in China”, “Fabrique en Chine” ibareleri ile ürün ebatlarına ilişkin Çince bilgiler olduğu görüldü. Montlar üstünde yapılan incelemelerde kumaşlarda kullanılan boya ve montların plastik aksesuarlarının insan sağlığına zararlı kanserojen materyaller içerdiği tespit edildi.
 
Mahkemeden alınan el koyma kararı doğrultusunda Çin üretimi olduğu halde İtalyan üretimi olarak bildirilen 1 milyon 500 bin Türk Lirası değerinde 22 bin 519 adet kışlık monta el konulmuş olup soruşturma devam etmektedir.