GÜMRÜK MUHAFAZA EKİPLERİ TIRIN GİZLİ BÖLMESİNDE 181 KİLO ESRAR ELE GEÇİRDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Edirne Gümrük Muhafaza Ekipleri, Bulgaristan’dan gelerek Kapıkule Gümrük Kapısında ülkemize boş olarak giriş yapmak isteyen yabancı plakalı TIR aracında 181 kilo esrar ele geçirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Edirne Gümrük Muhafaza Ekipleri, Bulgaristan’dan gelerek Kapıkule Gümrük Kapısında ülkemize boş olarak giriş yapmak isteyen yabancı plakalı TIR’ı şüphe üzerine X-Ray taramasına sevk etti.
 
Yapılan taramada deneyimli X-Ray operatörlerince çekicinin muhtelif yerlerinde şüpheli yoğunluk işaretlenmesi üzerine araç detaylı olarak aranmak için refakatle arama hangarına götürüldü. Gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra narkotik dedektör köpek Ella hangara getirildi ve yaptığı aramada çekici kabininin üst kısmını kaplayan döşemelere aşırı tepki verdi.
 
Bunun üzerine gümrük muhafaza memurları tarafından çekici kabininin üst kısmını kaplayan döşemeler yerlerinden çıkarıldığında, döşemenin altına tahta çıtalar vasıtasıyla özel ve gizli bir bölmenin yapıldığı anlaşıldı. Ortaya çıkarılan gizli bölmeye zulalanmış vaziyette streç filmle sarılı çok sayıda paket bulundu ve paketlerden alınan numune uyuşturucu madde test kitine yüklendiğinde esrar uyarısı alındı.
 
Bu esnada aracın taramasını gerçekleştiren operatörün araçta bir kişinin daha bulunduğunu bildirmesi üzerine sahada çıkışlar durdurularak başlatılan aramada verilen eşkale uyan şahıs yakalandı ve yapılan kimlik kontrolünde şahsın Bulgaristan uyruklu olduğu anlaşıldı.
 
Aracın sürücüsü Yunanistan uyruklu D.N ile sahada yakalanan Bulgaristan uyruklu V.G.K. isimli şahıslar huzurunda yapılan sayım ve tartım sonucunda geçirilen piyasa değeri 4 milyon 530 bin TL olan 181 kilo esrara Edirne Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine el konuldu ve şahıslar göz altına alındı. Savcılık nezdinde başlatılan soruşturma devam etmektedir.