Ekim Ayında Gümrük Kapılarımızda Gerçekleşen Bazı Yakalamalar

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının kaçakçılıkla mücadele çalışmaları tüm gümrük kapılarında yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

Uyuşturucu İçin Su Soğutmalı Zula:
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın uyuşturucuyla mücadele politikaları kapsamında gerçekleştirilen kaçakçılıkla mücadele çalışmaları tüm gümrük kapılarında yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Bu çalışmaların bir örneği yakın zamanda İpsala Gümrük Kapısı’nda gerçekleşti.   

İpsala Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri riskli olarak değerlendirdikleri bir aracın gümrük kapılarından gerçekleştirdiği giriş ve çıkışlarını takip altına aldı. Makedonya uyruklu N.K.’nın sürücülüğünü yaptığı binek otomobili ve izlediği güzergahları sistem üzerinden kontrol eden ekipler ülkemize son kez giriş yapan özel olarak tertip edilmiş gizli bölmesinde 18 paket uyuşturucu yakaladı. motorun sıcağından etkilenmemesi için zulanın içine su doldurulduğu görüldü.

Test kiti ile yapılan ilk analizde uyuşturucunun kokain olduğu anlaşıldı. 16 kilogram uyuşturucunun piyasa değerinin ise 3 milyon 212 bin 400 TL civarında olduğu belirtildi.

Sürücü N.K hakkında İpsala Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafında tutuklanan şahıs gümrük muhafaza memurları tarafından Edirne Kapalı Cezaevine teslim edildi.

Gümrük Kapısında Kalaşnikov:
Gümrük Muhafaza Ekipleri, Dereköy Gümrük Kapısında bir otomobile zulalanmış 3 adet kalaşnikov, 9 adet tabanca, söz konusu tabancalara ait 21 adet şarjör ve hoparlör içerisine gizlenmiş vaziyette 1.400 adet kalaşnikov mermisi ele geçirdi.

Olayla ilgili olarak cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Savcılık makamı ise gümrük ekiplerinin ele geçirdiği suikast amaçlı silahlar ile ilgili soruşturma dosyasını terör bağlantılı olabileceği şüphesiyle emniyet birimlerine sevk etti.

Bonzai Taşıyan Aile Gümrüğe Takıldı:
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen varış öncesi yolcu bildirim sistemi sayesinde henüz yolcular havada iken elektronik ortamda gelen verileri değerlendiren İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, riskli bularak yolcu salonu içerisinde takibe aldığı Pekin/Çin’den Atatürk Havalimanı'na gelen Çinli bir ailenin beraberindeki valizlerde bonzai üretiminde kullanılan “sentetik kannabioid” ele geçirdi.

Başlatılan soruşturmada şahısları karşılayacak birinin havalimanının girişinde bekleyeceği öğrenildi. Havalimanı içerisinde gerekli önlemleri alan Gümrük Muhafaza personeli tarafından aile uzaktan takibe alındı. Uyuşturucu tacirlerinin iletişime geçmemesi üzerine yolculardan eşyayı teslim alacak kişinin adresi öğrenildi. Beyan edilen adrese baskın düzenleyen ekiplerce yapılan araştırmada İstanbul’da uyuşturucu sevkiyatını bekleyen şahsın kimlik bilgilerine ulaşıldı.  Ancak söz konusu şahsın bir hafta önce kiraladığı evden ayrıldığı tespit edildi.

Şüpheli şahısların bagajlarında yer alan toplam 62 kilo 435 gram “bonzai hammaddesine” el konuldu. Bu miktardaki hammadde ile yaklaşık 5.000.000 TL piyasa değerine sahip ortalama 3 ton bonzai üretilebileceği anlaşıldı.  Aile üyeleri çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Eşyayı teslim alacak Çin uyruklu diğer şahıs hakkında ise yakalama kararı talebinde bulunuldu.

Habur’da 1.400 Parça Tarihi Eser İle 100 Bin Paket Sigara Ele Geçirildi:
Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından kaçakçılıkla mücadele çalışmaları kapsamında yaklaşık 100 bin paket sigara ile 1.400 adet tarihi eser niteliği taşıyan para ele geçirildi.
 
Üzerinde Osmanlı Tuğrası ve Arapça ibareler bulunan paraların önemli bir kısmının Osmanlı dönemine ait olduğu anlaşıldı.  Ülkemizden kaçırılmak istenen paraların bir kısmının ise müzede sergilenecek nitelikte olduğu öğrenildi. Alım ve satımları yasak olan eserleri kaçak yollarla yurt dışına çıkarmak isteyen şahıslar hakkında soruşturma başlatıldı.

Yine aynı kapı içerisinde yürütülen rutin kontroller esnasında ekiplerin dikkatinden kaçmayan ilk zula ile çekici kabininde bulunan yatak kılıfı ve süngeri arasında yaklaşık 100 bin paket bandrolsüz sigara ele geçirildi. Sigaraların piyasada 750 bin TL civarında satılabileceği hesap ediliyor. Olaya karışan şoför gözaltına alınarak Silopi Adliyesine sevk edildi.