Ambarlı Limanı'nda 27 milyon TL değerinde kokain ele geçirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı İstanbul gümrük muhafaza ekipleri Ambarlı Limanında Güney Amerika’dan gelen muz yüklü bir konteynerde piyasa değeri 27 milyon TL olan 89 kilo kokain ele geçirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Komuta Kontrol Merkezinde kullanılan Gemi Takip Sistemi üzerinden tespit edilen şüpheli gemilere ilişkin bilgiler ilgili Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüklerine bildiriliyor. Bu kapsamda izlenen Ekvator çıkışlı bir gemi İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından takibe alındı.
Geminin Ambarlı Limanına gelişini müteakip gümrük muhafaza ekipleri harekete geçerek gemide bulunan ve yeşil muz yüklü olduğu beyan edilen bir konteynerde öncelikle mühür ve kapak kontrolü yaptı. Mühürde ve kapakta herhangi bir oynama olmamasına rağmen rotası ve yükü şüpheli bulunan konteyner, sistem üzerinden x-ray taramasına sevk edildi.
Konteynerde x-ray operatörlerince gerçekleştirilen dikkatli tarama sonucunda konteynerin tavan kısmında şüpheli yoğunluk farkı işaretlendi ve detaylı olarak aranmak üzere gerekli güvenlik önlemleri alınarak arama alanına getirildi. Narkotik dedektör köpek Emely konteynere getirilerek başlatılan aramada köpeğin konteynerin tavanına aşırı tepki vermesi üzerine yük boşaltıldı, gümrük muhafaza personelince yapılan incelemede tavanın kenar kısımlarında tahribat olduğu fark edildi ve tavanda bir boşluk açıldı. Açılan boşluktan tavanda paketler olduğunun görülmesi üzerine metal plaka ve köpük tabaka sökülerek indirilen paketlerden alınan numuneler ön analiz için uyuşturucu tespit cihazına yüklendiğinde cihaz, kokain uyarısı verdi.
Sayım ve tartım tamamlandığında konteynerin tavanına toplamda 80 paket içerisinde 89 kilo kokain gizlendiği ortaya çıkarıldı. Olay hakkında bilgilendirilen Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığından alınan talimat üzerine ele geçirilen piyasa değeri 27 milyon TL olan 89 kilo kokaine el konulmuş olup, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde başlatılan soruşturma devam etmektedir.